Bilim Atölyesi
  • +90 312 210 18 71
  • bilim@nanobiz.com.tr

MİNİ PAKET (3'LÜ) GENLER VE KALITIM KAĞIT OYUNLARI

STOK KODU : BLA-003-003-03
BARKOD : 8682750295084

Paket İçeriği

  • Genler ve Kalıtım
  • Hırsız Kim?
  • DNA Çip Teknolojisi

Ürün Fiyatı
109 TL KDV Dahil
Adet

Pakette üç adet kit mevcuttur. Adli tıp çalışmaları ile birlikte DNA tekniklerini içeren simülasyon niteliğinde kağıt oyunları mevcuttur.

1.Genler ve Kalıtım: Genler belirli özelliklerin anne-babalardan yavrulara aktarılmasını sağlar. Bir genin kromozom üzerinde bulunan eşlerinin, alellerin, biri anneden biri de babadan gelir. Anne babalardan hangi alelerin geleceği ise tesadüfidir. Aleller baskın ve çekinik özellikler gösterir. Bu sebeple canlıların genleri (genotipleri) ile dış görünüşleri (fenotipleri) birbirinden faklı olabilir. Bu uygulamada çocuklar seçecekleri anne-baba köpeklerin yavrularının genotip ve fenotiplerini inceleyecek, genler ve kalıtım hakkında bilgi edinecek ve anne baba'dan gelen özelliklerin dış görüntüyü(fenotipi) nasıl etkilediğini keyifli bir uygulamayla öğreneceklerdir.

2.Hırsız Kim? Adli bilimler; tıp, hukuk, fen, sosyal ve kriminal bilimlerin adli olayları çözümüne etkin ve güvenilir bir sonuç getirme ve adalet sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardımcı olmak amacıyla bir araya geldiği bir kesilme noktasıdır. Son yıllarda genetik alanındaki gelişmeler DNA kanıtlarını kullanarak çözümsüz olduğu düşünülen olayları çözme olanağı getirmiştir. Bu eğitim kitinde çocuklar, moleküler biyolojide yaygın olarak kullanılan RFLP (Restiriksiyon Parçacık Uzunluğu Polimorfizmi) yöntemini kullanarak suçluyu teşhis edecekleri bir simülasyon gerçekleştireceklerdir.                                                            

3.DNA Çip Teknolojisi: Günümüzde moleküler tekniklerdeki gelişmeler sayesinde DNA dizilimleri kolaylıkla belirlenebilmektedir. DNA çipleri ile birçok gen aynı anda incelenebilmekte ve birbirleri ile olan ilişkileri gözlemlenebilmektedir. Bu deney simülasyonu yeni bir moleküler yöntem olan DNA çip tekniğini öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu teknik ile kansere sebep olabilecek genlerin nasıl belirlendiğini üç boyutlu bir kağıt maket yaparak gösterilmektedir.

Özellik Bulunamadı

Durum bulunamadı

Geri iade şartları bulunamadı

Görüşler (0)

Henüz yorum yapılmamış

Yorum bırak

Yorum yapmak için giriş yapmanız gereklidir.
Giriş

İLGİLİ ÜRÜNLER

Tüm ilgili ürünler aşağıdadır